8 – משק הילדים

משק הילדים הוקם בשנת 1945 והיו בו חיות מעטות. ליד המשק נשתל גן-ירק לתצרוכת פנימית של הקיבוץ והילדים. הילדים טיפלו בחיות ועבדו בגן הירק. במשך השנים משק הילדים התפתח והפך למרכז חינוכי המושך אליו את ילדי הקיבוץ ורבים הבאים מבחוץ לביקורים ופעילויות המתקיימות בו.

הקטנים ביותר מגיעים בעגלולים עם המטפלות שלהם, לראות את החיות, ללטף ולגעת. הפעוטים וילדי הגנים באים בכל שבוע לשעת פעילות עם החיות, לומדים להכירן ולטפל בהן.

הגדולים יותר כבר מקבלים אחריות, כל אחד אחראי לכלוב עם אחת החיות, ארנבת, שרקן (שפעם קראנו לו חזיר-ים), אוגר, אפרוח או כל חיה אחרת והוא דואג לכל צרכיה ורושם במחברת מיוחדת את קורותיה.

במשק מיגוון רב של חיות, החל מהצב הענק "עקום", ששמו ניתן לו בגלל הפגיעה בשריונו, שנגרמה בצעירותו, מבעיטת סוס פוני ולכן הגיע אלינו. יש לו גם בת זוג "בייבי מיטל" שנמצאה ברחוב במרכז ת"א בעודה קטנטונת והובאה כחברה לחיים ל"עקום" בתקווה שיעשו צאצאים, יש סוס פוני לבן המכונה "כושי", שהובא מהחווה של כושי רימון, יש גם חמור שניתן במתנה, עיזים, יעזים, צבים, ארצישראלים, חמוסים, צ'ינצ'ילות, תוכים צבעוניים ואחד גדול שמדבר ושמו "אקילס", טווסים, אווזים, ברווזים, תרנגולות לסוגיהן, יונים, ארנבות, אוגרים, שרקנים ודגים.

החיות מתרבות בדרך הטבע ויש הסכמי חילופין בין משקים שונים, כך מרחיבים את מיבחר החיות במשק ומוסיפים עניין.

מיבני המשק מקושטים בציורים צבעוניים שנעשו במשך השנים ע"י עובדים מוכשרים שהשאירו את חותמם. הכלובים מיוצרים בהתנדבות ע"י אנשים טובים שחשוב להם המשך קיום המשק.

 

העובדים במשק הם "נאמני המשק" מקרב בני הקיבוץ, תלמידי האולפן, שבאים ללמוד כאן עברית, מתנדבים מהשירות הלאומי ומנצחת על כולם פלור לוסטיג, שמנהלת את המשק כבר 22 שנים, באהבה רבה לחיות בעיקר לילדים ולכל הבאים בשערי המשק.

מדי שבוע מקיימים במשק "פינת ליטוף" וכולם מוזמנים לבוא וללטף את החיות כאוות נפשם.

בכל שנה מתקיים "חג המשק" אליו מוזמנים אורחים רבים ונערכות פעילויות והופעות של הילדים.

 

ראשיתו של משק הילדים

2.1.1946

 

לכבוד י. כהן
המפקח על החינוך החקלאי
של הוועד הלאומי
תל אביב

 

א.נ.

הננו עומדים השנה בפני התחלה של משק ילדים עצמי. במשך שנים רק חשבנו והתווכחנו על זה, אבל השנה העניין כבר עומד בהוצאתו לפועל. המשק יעסיק לפחות כ-50 ילדים והציוד שאנו זקוקים לו רב הוא.
אנו מתכוונים להקים קודם כל גן ירק על שטח של אחד וחצי דונם.
זה יצריך בשביל הקו הראשי – 200 מטר צינורות לבנים20, ניפלים כפולי 2,
4 שיברים, 6 ברזים, 4 רקורדים.
בשביל יתר הקווים – 150 מטר צינורות לבנים-1, 20 מטר צינורות לבנים ¾,
6 שיברים, 15ברזי מעבר, 15 מעבירים, 15 ניפלים כפולים.
נצטרך גם 30 מטר צינור גומי.
בנוגע לכלים אחרים, הערכתנו היא שנצטרך כ-10 טוריות, 20 מעדרים, 30 מגרפות ו-10 משפכים.

יחד עם הקמת גן הירק אנו חושבים גם על ענפים אחרים כגון לול עופות ושובך יונים.
הצלחת המשק תהיה תלויה במידה שנצליח לרכז את הציוד הדרוש.
על יתר הגורמים אנו חושבים שנשתלט.

עזרתך היא אם כן חיונית עבורנו.

בכבוד
עין השופט
ועדת חינוך

8